BPM ve Dijital Dönüşüm

BPM ve Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm, işletmelerin değişen iş yapış biçimlerine ayak uydurabilmeleri için kendilerini dijital teknolojiler kullanarak yenilemesidir. Dijital dönüşüm sadece yazılım ve donanım yatırımı yapılması anlamına gelmez. Müşteri ve pazar gereksinimlerini anlayıp dönüşümün kurum kültürü haline getirilmesidir. Dijital dönüşüm müşterileri anlayıp onlarla nasıl etkileşime geçtiğinizle başlar. Müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz için dijital teknolojileri işletmenize adapte etmeniz gerekir. Kağıttan kurtulmak, tüm iş yapış biçimlerini ölçülebilir hale getirmek hem sizi hızlandırır hem de tasarruf etmenizi sağlar.

Peki BPM bu dönüşümün

neresinde?

BPM Dijital dönüşümün tam kalbindedir. Her işletmenin kendine ait iş yapış biçimi ve iş süreçleri vardır. BPM-Kurumsal Süreç Yönetimi Sistemleri var olan iş süreçlerinin dijitalleştirilerek onay mekanizmasına uyarak modellenmesidir. İşte tam da bu sebepten dijital dönüşüm kararı alan işletmelerin ilk önce BPM yatırımları yapmaları gerekir. Aksi takdirde bu dönüşüm değil sadece teknoloji iyileştirmesi olur. Kurum içindeki tüm departmanların yaptıkları işler ve işlettikleri onay mekanizmaları bulunmaktadır.

Kurumsal Süreç Yönetimi sayesinde her iş ayrı ayrı dijitalleştirilip sonunda rapor haline gelebilir. Böylece her iş için harcanan süre, maliyetler, çalışanların verimleri gibi birçok veri elde edilip gerekirse modeller değiştirilebilir. Bu esnek yapılar kafalardaki dijital dönüşüm korkusunu yok ettiği gibi her çalışanın aktif olarak geliştirici olmasına da olanak sağlar.