fbpx
KARİYER

Dijital dönüşüm ve BPM

Dijital dönüşüm işletmelere neler sunar?

Dijital dönüşüm, işletmelerin değişen iş yapış biçimlerine ayak uydurabilmeleri için dijital teknolojileri kullanarak kendilerini yeniden şekillendirmelerini ifade eder. Bu dönüşüm, sadece yazılım ve donanım yatırımı yapmayı değil, aynı zamanda müşteri ve pazar gereksinimlerini anlamayı ve bu dönüşümü kurum kültürünün bir parçası haline getirmeyi içerir. Dijital dönüşümün temeli, müşteri ihtiyaçlarını anlamakla atılır. Hem mevcut hem de potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için dijital teknolojileri işletmenize entegre etmek gereklidir. Ayrıca, kağıttan kurtulmak iş süreçlerini ölçülebilir hale getirerek işleri hızlandırmanın yanı sıra tasarruf da sağlar.

BPM dijital dönüşümün neresinde?

BPM (İş süreç yönetimi), dijital dönüşümün tam kalbinde yer alır. Her işletmenin kendine özgü iş yapış biçimi ve iş süreçleri vardır. BPM, mevcut iş süreçlerini dijitalleştirerek onay mekanizmalarına uygun şekilde modellenmesini sağlar.

Bu nedenle, dijital dönüşüm kararı alan işletmelerin öncelikle BPM yatırımları yapmaları gereklidir. Aksi takdirde, sadece teknoloji iyileştirmesi yaparak gerçek bir dönüşüm sağlanamayabilir. İşletmelerin içinde farklı departmanlar tarafından gerçekleştirilen işler ve bu işlerin onay mekanizmaları bulunmaktadır.

Kurumsal süreç yönetimi, bu işleri ayrı ayrı dijitalleştirip sonunda raporlar haline getirme imkanı sunar. Bu şekilde her iş için harcanan süre, maliyetler, çalışanların verimliliği gibi veriler elde edilir ve gerektiğinde iş modelleri değiştirilebilir. Bu esnek yapılar, dijital dönüşüm korkusunu ortadan kaldırmanın yanı sıra her çalışanın aktif bir şekilde geliştirici olmasına olanak tanır.